EP valimiste eel: Iirimaa pikaaegne valitsuserakond Fianna Fáil taastab positsioone

Valimiste kuupäev: 23. mai

Mandaatide arv: 11Valimissüsteem

Iirimaa valimissüsteem riigi esindajate valimiseks Euroopa Parlamenti on teiste liikmesriikidega võrreldes suhteliselt ainulaadne, lisaks neile kasutab vaid Malta üksiku ülekantava hääle süsteemi (tõsi, Suurbritannia kasutab sama meetodit Põhja-Iirimaa valimisringkonna puhul). Süsteemi kohaselt märgib valija valimissedeleile oma väljavalitud kandidaadile lisaks ka nimed, kellele ta soovib, et tema hääl nn eelistuste süsteemi alusel üle kantakse – teise eelistuse ülekandmine toimub siis, kui kandidaat on juba esimeste eelistusega häälte abil mandaadi omandanud või on tema toetus esimeste eelistuse häälte arvestuses liiga väike. Valimiskünnis puudub.

Erinevalt enamikest liikmesriikidest, on Iirimaa jaotatud kolmeks valimisringkonnaks, kus jagatakse välja vastavalt neli, neli ja kolm mandaati. Valimisõigus antakse 18. aastaselt, kandideerimiseks peab olema vähemalt 21- aastane. Kandidaate saavad esitada parteid, üksikkandidaat saab esitada iseend, kuid peab koguma oma kandidatuuri toetuseks 60 valimisõigusliku inimese toetusallkirja.

Valimised 2009

Aastal 2009 jagati Iirimaal välja 12 mandaati, seda neljas kolmemandaadilises ringkonnas. Parteisüsteem on läbi ajaloo tiirelnud orbiidil, mille keskmes kaks paremtsentristlikku erakonda: Fianna Fáil (FF) and Fine Gael (FG), mille erimeelsused pole niivõrd ideoloogilised kuivõrd ulatuvad pigem ajaloosse ehk Iiri Vabariigi iseseisvumise aega. Euroopa küsimustes eristab kahte erakonda suhteliselt vähe – mõlemad on pigem Euroopa integratsioonimeelsed, on toetanud Lissaboni leppe ratifitseerimist (Iirimaal korraldati selleks traditsiooniliselt rahvahääletus) ja on olnud vastu ühtse põllumajanduspoliitika reformimisele. Peamine vahe FG ja FF vahel oli pigem EP fraktsiooni kuuluvuses – esimene kuulub Rahvapartei, teine ALDE ridadesse.

Kahe suurema partei selja taga püüdsid valija jaoks eristuda Libertas ja Sinn Féin, vastustades tugevalt Lissaboni lepp ratifitseerimist. Samuti keelasid Lissaboni leppe heakskiitmise kampaanias osalemise Roheliste erakonna liikmed, ehkki partei juhtkond soovis jah-kampaaniasse panustada.

Lõpptulemusena jäi Iirimaale omase valimissüsteemi tõttu Sinn Féin mandaadist ilma, kuigi erakond kogus pea 12 protsenti häältest – sellest ei piisanud, sest liiga vähe oli valijaid, kes oleksid neid näinud oma niinimetatud teise eelistusena. FG ja FF kogusid vastavalt neli ja kolm mandaati, sõltumatu ükskandidaadina pääses Euroopa Parlamenti ka eelmises koosseisus olnud MEP Marian Harkin (4,6 protsenti) ning kolm mandaati võttis ka kahe suure selja taga rohkem sotsiaalteemadele rõhunud Tööpartei (LP). Jõudsat Lissaboni leppe vastast kampaaniat teinud erakonnad seega Euroopa Parlamenti ei pääsenud.

2014 - kandidaadid ja valimissituatsioon

Seoses ühe mandaadi vähenemisega on väikesed muutused tabanud ka ringkondade arvu ja mandaatide jaotust ringkondades, millel võib olla valimiste lõpptulemusele üsna oluline mõju. Iirimaa poliitika on suhteliselt kogukonnakeskne ja valimissüsteem soosib ka sõltumatute kandidaatide esiletõusmist. Eelkõige on oluline koguda niinimetatud teisi eelistushääli, et vastandumine stiilis „meie või mitte keegi“ võib maksta isegi hea valimistulemuse korral mitu mandaati.

2011. aasta parlamendivalimiste järgselt, mis osutusid Fianna Fáilile ränga majanduskriisi tingimustes katastroofilisteks, on pikaaegne endine valitsuserakond oma positsioone taastamas. Taastumisele on kaasa aidanud mitmed valitsust tabanud sisejulgeolekuskandaalid. Skandaalide mõju Iirimaale ebatüüpilises valitsuskoalitsioonis on tabanud pigem valitsuse väiksemat partnerit – Tööparteid (LP). Küsitluste kohaselt on nad kohti kaotamas, samas kui FG liigub valimisvõidu poole. Küsitlustulemused näitavad ka, et sõltumatul üksikkandidaadil Harkinil on hea šanss oma koht Euroopa Parlamendis säilitada. Sinn Féini tulemus sõltub väga palju sellest, kuivõrd suudetakse Dublini ringkonnas oma pooldajaid valimistel valimiskastide juurde välja tuua.

Ülevaate koostas MTÜ Valimisvaatlus  

+ + +