EP valimiste eel: Kreeka kriis lubab loota nüansirikast debatti

Valimiste kuupäev: 25. mai

Mandaatide arv: 21Valimissüsteem

Veel 2014. aasta alguses said opositsiooniparteid valmistuda valimisteks seaduse alusel, mille kohaselt saadikud valitakse Euroopa Parlamenti kinnistest nimekirjadest ühest ringkonnast. Veebruarikuu viimastel päevadel võttis Kreeka parlament vastu seaduse, millega tehti parandusi nii kohalike omavalitsuste kui Euroopa Parlamendi valimiste seadustesse.

Ahjusooja reformi väga oluliseks muudatuseks, pidades silmas Europarlamendi valimisi, on kannapööre kinniste nimekirjadega valimismudeli juurest üle avatud nimekirjadele. Valitsuse sõnul tehakse kõik selleks, et minna tagasi otsedemokraatia juurte juurde, kuid opositsiooni sõnul on vaja muudatust vaid selleks, et üritada kuidagi valimiste eel oma nahka päästa.  

Erinevalt suuremas osast liikmesriikidest peab valimisnimekiri kohtade jagamisel osalemiseks saama minimaalselt kolmeprotsendilise toetuse. Reegel tõotab eriliselt kasuks tulla aegadel, kui on üles kerkinud palju tõsisema sisuta ja protestivaimust kantud ühevalimiseliblikatest erakondi.

Muuseas, Kreeka on üks neljast liikmesriigist koos Belgia, Luksemburgi ja Küprosega, kus hääletamine on kodanikele kohustuslik. Sanktsioonide puudumise tõttu on ta küll rohkem sümboolse väärtusega kohustus.

Valimised 2009

2009. aastal võttis võidu opositsioonierakond Panhellenistlik Sotsialistlik Liikumine (PASOK), kuid sõltumata neljaprotsendilisest edust saadi kaheksa mandaati, nagu järgnenud Uue Demokraatia (ND) erakondki.

Olulisemad teemad, mis valimisdebatti suunasid, olid üleval olnud juba pikemat aega ning kõik keerles ümber korruptsiooniskandaalide ja majanduskriisi. Tulenevalt kõigi suuremate erakondade Euroopa-lembusest vaidlusmomenti ei tekkinud ja näiteks teledebattides räägiti Euroopa Liidust lähemalt vaid välispoliitikat puudutavas debatis.

Üheks olulisemaks sündmuseks, mis valitsuserakondade haavadele veel päevi enne valimisi soola raputas, oli Rahvusvahelise Valuutafondi avaldatud raport ja soovitused reformideks. Vallandunud kriitikalaviinis olid suurimateks kannatanuteks valitsuspartei ND ja osalus, mis langes võrreldes 2004. aasta valimistega üle kümne protsendi.

2014 – kandidaadid, valimissituatsioon, mida näitavad arvamusküsitlused?

Välisuudiste jälgijale ei tule üllatusena, et Kreeka parteimaastik on viie aasta jooksul läbi elanud maavärina. Valitsuses on hetkel veel vanad tegijad ND ja PASOK, kuid poolteist kuud enne valimisi pole kummalgi põhjust rõõmustamiseks. Koalitsioonil on parlamendis alles vaid kahekohaline enamus ning selle püsimine on päev-päevalt rohkem kahtluse all.

Aprillikuu alguses sattus skandaali peaminister Samarase üks lähemaid nõuandjaid, olles jäänud filmilindile sõbralikus vestluses äärmusliku Kuldse Koidiku esindajaga ning tunnistades, et justiitsminister oli tellinud Kuldse Koidiku saadikute arreteerimise ilma ühegi tõendita. Samaras ise distantseeris ennast juhtunust, kuid mingit mõju see ND valimistulemusele võib avaldada.

Lisaks toetuse langemisele viie protsendi lähedale on eelmiste eurovalimiste võitja PASOK sisemiselt lõhenenud. Endine liider George Papandreou ja hetkel erakonda juhtiv Evangelos Venizelos on läinud avalikult tülli ning kummagi taha on kogunenud oma toetajad. Üheks tüliõunaks oli muuhulgas PASOKi juhitud uus Oliivipuu koalitsioon, mida Papandreou ei soovinud toetada. See konkreetne probleem lahenes sellega, et koalitsiooni ei sündinud.

Kõrgeim toetus enne valimisi on Tsiprase juhitud SYRIZA-l ning hetkeseisu vaadates tundub nende võit küllaltki reaalne. Neile kolmele lisaks on eelmiste valimistega võrreldes kerkinud esile veel erakondi. Neist viimane, oma sõnade järgi neoliberaalsetest ja vasakpoolsetest ideedest juhitud Euroopameelne Jõgi, alles 2014. aasta märtsi alguses.

Pole vaja pikalt kirjutada teemadest, mis on kreeklaste jaoks valimiste eel olulised. Kasinusmeetmed ja tööpuudus neist on vaid eredamad, kuid kriisi ulatus ning erakondade ideoloogiline spekter on liiga laiad, et oodata väga nüansirikast debatti. 

Koostas: MTÜ Valimisvaatlus 

+ + +