Järgmisel teisipäeval algab elektrooniline proovihääletamine

Elektroonilise Hääletamise Komisjon viib 24. – 26. septembrini läbi elektroonilise proovihääletamise.

„Proovihääletamise põhieesmärk on katsetada e-hääletuskeskkonda. Kuna kohalikel valimistel on esmakordselt valijal võimalus antud häält ka kontrollida, siis annab proovihääletamine hea võimaluse seda rakendust testida,“ selgitas Elektroonilise Hääletamise Komisjoni esimees Tarvi Martens. Martens lisas, et muuhulgas saab proovihääletamise käigus testida oma ID-kaarti või mobiil-ID ning veenduda, et need on kasutatavad pärishääletamisel.

Proovihääletamisel saab igaüks valida kõige kõvema valuuta. Valikus on nii vanad rahad, traditsioonilised rahad, moodsad rahad kui ka pehmed väärtused. Samuti on esindatud üksikkandidaatidena must raha ja sularaha.

Elektrooniliseks proovihääletamiseks nii nagu tavaliseks e-hääletamiseks on vaja ID-kaardi või mobiili-ID ning interneti ühendusega arvuti olemasolu. Elektrooniliseks hääletamiseks vajalik valijarakendus tuleb alla laadida ning käivitada eraldi programmina. Proovihääletamise keskkond asub aadressil www.valimised.ee
E-hääletamine kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel algab 10. oktoobril kell 9 ja lõpeb 16. oktoobril kell 18.

Taustaks
E-hääletamist on Eestis edukalt kasutatud alates 2005. aastast. Oktoobris toimuvatel kohalikel valimistel saavad valijad esmakordselt teostada häälekontrolli ehk verifitseerimist. See tähendab, et e-hääletajal on võimalus katseliselt kontrollida Android-süsteemil põhineva nutitelefoniga oma hääle kohalejõudmist. Vahetult peale e-hääletamist kuvatakse lühikese aja vältel valijarakenduse vaates arvutiekraanile QR-kood. Koodi nutitelefoniga pildistades on võimalik veenduda soovitud hääle jõudmises e-hääletamise kesksüsteemi. Kontrolli eesmärgiks on veenduda, et valija arvutis ei ole pahavara, mis võiks mõjutada hääletamistoimingut.
 

+ + +