Paberil valijakaardi asemel saab veel täna valida e-teate

Kohalike omavalitsuste volikogude valimisteks saab e-valijakaarti tellida kuni 17. septembri hilisõhtuni.

Enne valimisi saadetakse riigi poolt kõikidele hääleõiguslikele valijatele valijakaart, mis annab infot selle kohta kus, kuidas ja millal on võimalik hääletada. Traditsiooniliselt on valijakaarte saadetud posti teel, kuid samuti võib valijakaardi saada ka e-kirjaga. E-valijakaarti saab tasuta tellida sisenedes riigiportaali www.eesti.ee ID-kaardi abil või tuvastades end läbi internetipanga.

Valijakaart on üksnes informatiivne teade, mida ei pea valima minnes kaasa võtma. Valijakaart saadetakse eranditult igale valijale olenemata sellest, kas inimene plaanib valima minna või mitte.

Kuna valijate nimekiri suletakse juba 17. septembri südaööl, on praegu veel viimane võimalus selleks, et saada e-valijakaart juba nendeks valimisteks. E-valijakaardi tellimus jääb kehtima ka kõikidel järgnevatel valimistel. Alates 18. septembrist alustatakse paberist valjakaartide saatmist.

Eestis saadetakse kõikidel valimistel üle 800 000 valijakaardi. Viimati saadeti Euroopa Parlamendi valimistel laiali ca 885 000 paberkaarti, mille valmistamiseks kulus ca 2,3 tonni paberit. See omakorda tekitab aga suurtes kogustes reovett ja tahkeid jäätmeid. Iga kord kulub valijakaartide trükkimiseks ja postitamiseks ligikaudu kolm miljonit krooni maksumaksja raha.

Paberist valijakaart muutub prahiks, mis vajab taaskäitlemist. Elektrooniline teade aga jõuab alati õige saajani. See ei tekita jäätmeid ega reosta keskkonda kogu oma elutsükli jooksul - tema tootmisel, saatmisel ega pärast kasutamist.
 
Otseviit e-valijakaardi tellimiseks https://www.eesti.ee/portaal/valimised.eabi

+ + +